Захід об’єднав представників урядів, органів юстиції, міжнародних організацій та громадянського суспільства, правозахисників та експертів із багатьох країн.
Серед учасників були Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, Президент Євроюсту Міхаель Шмід, Міністр юстиції і безпеки Нідерландів Девід ван Віл, Міністр юстиції Великої Британії Сара Сакман, Голова КМЄС в Україні Рольф Холмбо, Єврокомісар з питань юстиції Майкл Макграт (онлайн), Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — міністерка юстиції України Ольга Стефанішина, в. о. Генерального прокурора Олексій Хоменко та інші.
Від Комітету з питань правоохоронної діяльності у конференції взяли участь голова Комітету Сергій Іонушас, представник Президента України у Верховній Раді України / заступник голови Комітету Галина Михайлюк, заступник голови Комітету Максим Павлюк.
Конференція складалася з шести панельних дискусій:
1. Діяльність та прогрес, досягнутий Діалоговою групою, та погляд у майбутнє до 2025 року:
гармонізація українського законодавства з міжнародними стандартами;
технічна допомога для України: вплив та адаптація до нового фінансового ландшафту.
2. Діяльність та прогрес, досягнутий Діалоговою групою, а також перспективи на 2025 рік:
оцифрування доказів та розвідка з відкритих джерел (OSINT);
ACA group: вивчення можливостей поглибленої співпраці;
правосуддя орієнтоване на потерпілих: права потерпілих, захист та травмоорієнтований підхід.
3. Потерпілі у кримінальному процесі. Шляхи розвитку.
4. Діти як найбільш вразлива група.
5. Холістичний підхід до потерпілих: український та міжнародний досвід.
6. Спілкування з особами, які пережили насильство. Виклики та можливості.
Виступаючи в третій панельній дискусії, представник Президента України у Верховній Раді України / заступник голови Комітету Галина Михайлюк ознайомила учасників з окремими пріоритетними напрямами діяльності Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності під час війни та зосередила увагу на прийнятих законах України, які готувалися в Комітеті, а також законопроєктах, які наразі підготовлені та прийняті за основу або готуються Комітетом до розгляду у другому читанні.
Конференція стала важливим потужним майданчиком для діалогу, напрацювання рішень для протидії руйнівним викликам повномасштабного російського вторгнення.
Захід організовано Офісом Генерального прокурора України спільно з Урядом Нідерландів та за участі міжнародних партнерів.
Довідково
Міжнародна конференція «Об’єднані заради справедливості. Об’єднані заради тих, хто вижив» (United for Justice. United for Survivors) — це частина низки високорівневих заходів, спрямованих на забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, скоєні під час повномасштабної війни росії проти України.
Перша міжнародна конференція United for Justice («Об’єднані заради справедливості») відбулася у березні 2023 року у Львові й стала важливим кроком у формуванні міжнародної правової коаліції для притягнення до відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності. Вона підкреслила необхідність об’єднання зусиль для досягнення справедливості та підтримки тих, хто постраждав від агресії.
Організатори: Офіс Генерального прокурора України, Консультативна місія Європейського Союзу в Україні (EUAM Ukraine), Проєкт ЄС «Pravo-Justice». Захід дістав неофіційну назву «юридичний Рамштайн».
Серед ключових тем конференцій — розслідування та переслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності; створення спеціального міжнародного трибуналу для притягнення росії до відповідальності за злочин агресії; механізми компенсації за завдані збитки та злочини сексуального насильства; захист прав дітей та боротьба з депортацією українських дітей; документування злочинів проти довкілля та культурної спадщини.
Випущено спеціальну поштову марку «United for Justice», яка символізує спільні зусилля у забезпеченні відповідальності за міжнародні злочини.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.